Skip to main content

Kuba kompletna
(22 dni)

od 2180 EUR / os.

Najbardziej rozbudowany i kompletny z naszych objazdów. Podczas jego realizacji wsiąkniecie w Kubę w 100% i zwiedzicie ją w całości od Pinar del Río aż po Baracoa!

  • 2-dniowe zwiedzanie kubańskiej stolicy, połączone z doznaniami muzycznymi, tanecznymi i kulinarnymi,
  • miasta kolonialne, lokalne wioski, wodospady i zapierające dech w piersiach widoki,
  • wizyty na plantacjach tytoniu, kawy i kakao, okazja do kąpieli w Morzu Karaibskim i Oceanie Atlantyckim,
  • emocje podczas zjazdów na linie i wycieczki konnej w okolicach Trinidadu oraz trekkingu na El Yunque, przejażdżki amerykańskimi kabrioletami, coco-taxi i rikszami,
  • 3-tygodnie pełne wrażeń, fiest i niezapomnianych historii.

Program objazdu

Dzień 1

Przylot do Hawany, odprawa lotniskowa i transfer do casa particular w centrum miasta. Zakwaterowanie, kolacja we własnym zakresie, nocleg.

Dzień 2

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i spacer do Parku Centralnego, gdzie zobaczymy siedzibę Gran Teatro de la Habana i najstarsze hotele na wyspie oraz zwiedzimy wnętrza Kapitolu – monumentalnego budynku, stworzonego jako siedziba kubańskiego parlamentu. Następnie spacer przez Paseo del Prado do dawnego Pałacu Prezydenckiego, w którym mieści się obecnie Muzeum Rewolucji (z zewnątrz) i czas na kawę w jednej z licznych kawiarni w okolicach Wzgórza Anioła. Stąd pomaszerujemy Aleją Portową z widokiem na hawańskie fortyfikacje do Plaza de Armas – miejsca założenia Hawany, z najstarszą twierdzą w mieście oraz Pałacem Gubernatora. W pobliżu Placu Katedralnego zjemy lunch w lokalnej restauracji, a po nim udamy się w stronę deptaku Obispo i Plaza Vieja z jego kolonialną architekturą oraz niewielkim browarem. Na zakończenie dnia kurs salsy z kubańskimi partner(k)ami przy Plaza de San Francisco oraz przeprawa tramwajem wodnym przez Zatokę Hawańską pod pomnik Chrystusa, skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta. Zobaczymy pamiątki związane z tzw. „kryzysem nuklearnym” i będziemy uczestniczyć w ceremonii wystrzału armatniego z twierdzy San Carlos de la Cabaña – cañonazo – która wyznaczała moment zamykania bram miejskich. Powrót do kwatery lub (za dopłatą) przejazd na kolację i show w słynnym kabarecie Tropicana (dodatkowo płatne, transport we własnym zakresie).

Dzień 3

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i przejazd coco-taxi do fabryki cygar (po drodze postój na zdjęcia w zakątku z kolorowymi afro-kubańskimi muralami Callejón de Hammel). Zwiedzanie fabryki cygar, a po nim przejażdżka amerykańskim kabrioletem. Pierwszym punktem będzie odwiedzany przez gwiazdy hotel Nacional, gdzie wypijemy drinka. Stąd wyjedziemy na słynny Malecón (nadmorską promenadę będącą miejscem spotkań Kubańczyków), który doprowadzi nas do ekskluzywnej dzielnicy Miramar z jej pełną ambasad Piątą Aleją. Dalej przemkniemy przez El Bosque (Lasek Hawański), okolice zabytkowego Cmentarza im. Krzysztofa Kolumba i przez Plac Rewolucji na niewielką degustację rumu wraz z objaśnieniem procesu jego produkcji. Po południu zjemy lunch w lokalnej restauracji oraz dokonamy zakupu pamiątek w hali targowej Mercado de San José. Powrót do miejsca zakwaterowania. Wieczorem dla chętnych wyjście na kolację połączoną z koncertem muzyki legendarnej grupy Buena Vista Social Club (dodatkowo płatne).

Dzień 4

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do jednego z najpiękniejszych zakątków Kuby – wpisanej na Listę UNESCO Doliny Viñales. Wycieczkę rozpoczniemy od zdjęć na punkcie widokowym Los Jazmines, skąd można podziwiać majestatyczne ostańce wapienne mogotes. Następnie zwiedzimy jedną z tych skał od wewnątrz podczas wizyty w Cueva del Indio i krótkiej przeprawy łodzią po podziemnej rzece. Po przerwie na lunch w lokalnej restauracji zajrzymy na plantację tytoniu, gdzie poznamy tajniki zwijania kubańskich cygar. Na zakończenie dnia pijąc przepyszną piñacoladę będziemy podziwiać Mural Prehistorii – jedno z największych malowideł na świecie. Zakwaterowanie w casa particular w Viñales, wyjście na krótki spacer po miasteczku i kolację w lokalnej restauracji (dodatkowo płatna).

Dzień 5

Po śniadaniu wykwaterowanie z casa particular i przejazd do Soroa, gdzie odwiedzimy ogród botaniczny specjalizujący się w storczykach. Następnie zajrzymy na dawną plantację kawy i wypijemy świetną kawę w Las Terrazas, skąd ruszymy w kierunku Guamá. Po przyjeździe lunch z mięsem krokodyla, a następnie wizyta na farmie krokodyli i rejs motorówką po kanałach Półwyspu Zapata. Na zakończenie obserwacja kolibrów i zakwaterowanie w Playa Larga. Wieczorem wyjście na kolację (dodatkowo płatna).

Dzień 6

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd na kąpiel do jednej z cenotes otaczających Zatokę Świń (za dopłatą możliwość wypożyczenia sprzętu do snorklingu). Obiad w formule all inclusive, a następnie przejazd na zdjęcia do Playa Girón – miejsca amerykańskiej inwazji z 1961 r. oraz na zwiedzanie Cienfuegos – miasta nazywanego „kubańską perłą południa”. W planie: spacer przez historyczne centrum Pueblo Nuevo z ratuszem, katedrą i Teatrem Tomasa Terry’ego oraz przez Bulwar i Paseo del Prado do Palacio del Valle. Drink na tarasie najpiękniejszego budynku w mieście. Zakwaterowanie w casa particular i wyjście na kolację (dodatkowo płatna).

Dzień 7

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w kierunku wodospadu El Nicho. Czas na kąpiele w naturalnych basenach i zdjęcia. Po południu przejazd do Trinidadu i lunch z owocami morza, z których słynie południowe wybrzeże. Zwiedzanie najbardziej typowego i najlepiej zachowanego kolonialnego miasta Kuby – Trinidadu (miasto wpisane na Listę UNESCO): brukowane uliczki, pałace baronów cukrowych z licznymi kolonialnymi muzeami, główny plac – Plaza Mayor, dawny klasztor franciszkanów oraz Canchanchara – tawerna słynna z lokalnego trunku, będącego mieszanką miodu, cytryny i aguardiente! Zakwaterowanie w casa particular w Trinidadzie, kolacja (dodatkowo płatna) i wspólne wyjście do jednego z klubów muzycznych w centrum miasta.

Dzień 8

Po śniadaniu czas na plażowanie nad Morzem Karaibskim na Półwyspie Ancón. Obiad w ranchonie przy plaży. Po południu czas wolny w Trinidadzie lub wycieczka konna przez okoliczne wioski do podnóża gór Sierra Escambray i czas na kąpiel w naturalnych basenach. Po drodze degustacja kawy (wycieczka dodatkowo płatna). Powrót do Trinidadu, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 9

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w kierunku Doliny Cukrowni. Zjazdy na linie canopy tour, a następnie wizyta w posiadłości Manaca Iznaga z wieżą obserwacyjną i najstarszą na wyspie prasą do wyciskania soku trzcinowego. Stąd już niedaleko do stolicy prowincji – Sancti Spíritus. Krótki spacer od głównego placu do najstarszego kamiennego mostu na Kubie, wybudowanego nad rzeką Yayabo, obiad i transfer do Camagüey. Zakwaterowanie w casa particular, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 10

Po śniadaniu wykwaterowanie z casa particular, krótka wizyta na lokalnym targowisku oraz zwiedzanie rikszami miasta-labiryntu: Plac św. Jana z domami kupieckimi, Plaza del Carmen z ciekawymi rzeźbami Marty Jímenez oraz Parque Agramonte – główny plac Camagüey. Lunch w lokalnej restauracji i wyjazd w kierunku Holguín. Po przyjeździe do miasta wjazd na Wzgórze Krzyża z punktem widokowym i krótki spacer po centrum. Zakwaterowanie w casa particular, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 11

Po wczesnym wykwaterowaniu przejazd w kierunku Cayo Saetía (śniadanie po drodze). Jako że w przeszłości było to miejsce wypoczynku dla partyjnych funkcjonariuszy, specjalnie dla nich hodowano tam dzikie zwierzęta, biegające po wyspie na wolności i urządzano polowania. My wybierzemy się na safari z aparatami, podczas którego zobaczymy m.in. zebry, strusie i antylopy, a następnie będziemy plażować na rajskiej wysepce i zjemy lunch. Po południu ruszymy do Parku Narodowego im. Aleksandra von Humboldta – największego obszaru chronionej przyrody na wyspie. W programie: krótki postój w centrum dydaktycznym, a następnie dojazd na nocleg do Baracoa. Zakwaterowanie w casa particular, kolacja (dodatkowo płatna) i wieczorne wyjście na zabawę do Casa de la Trova.

Dzień 12

Po śniadaniu wyprawa nad rzekę o Duaba – czas na kąpiele w rzece i pod pobliskim wodospadem oraz trekking z lokalnym przewodnikiem na El Yunque (575 m n.p.m.). Następnie wizyta na plantacji kakao oraz lunch w lokalnej restauracji. Po południu spacer po Baracoa – od pomnika Krzysztofa Kolumba, przez Malecón do punktu obserwacyjnego La Punta oraz do głównego placu z katedrą Nuestra Señora de la Asunción. Powrót do casa particular, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 13

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd przez górską drogę – Farolę – oraz okolice Zatoki Guantanamo (ze słynną bazą wojskową będącą symbolem konfliktu między Kubą a USA) do Santiago de Cuba – drugiego największego miasta na wyspie. Po przyjeździe czas na zdjęcia na Placu Rewolucji i pod koszarami Moncada (od których zaczęła się kubańska rewolucja). Następnie spacer przez historyczne place miasta (Plaza del Martes, Plaza Dolores ze szkołą, w której uczył się młody Fidel Castro i Parque Cespedes). Czas wolny i lunch w lokalnej restauracji, a po południu zwiedzanie najstarszego domu na wyspie – Casa Velázquez – z kolekcjami mebli z okresu od XVI-XIX w. Na zakończenie wjedziemy na punkt widokowy na tarasie hotelu Casa Granda i zejdziemy przez dzielnicę Tivoli ze słynnymi schodami Padre Pico aż do portu. Zakwaterowanie w casa particular w Santiago de Cuba. Kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 14

Po śniadaniu wycieczka do Rezerwatu Biosfery Baconao, gdzie czekają na nas liczne atrakcje: pośród bujnej roślinności wdrapiemy się na wierzchołek Gran Piedra (ważący 63 tys. ton głaz, będący świetnym punktem widokowym położonym na wysokości 1225 m n.p.m.), wizyta w Museo La Isabelica, związanym z pojawieniem się francuskich imigrantów na wyspie i wprowadzonymi przez nich plantacjami kawy, a także zwiedzanie ogrodu botanicznego Ave del Paraiso. Przejedziemy przez Dolinę Prehistorii z 200 gigantycznymi rzeźbami dinozaurów i mamutów, do pobliskiego akwarium, gdzie czeka nas spacer 30-metrowym podwodnym tunelem oraz pokaz tresury delfinów i lwów morskich. Po południu lunch i czas na plażowanie. Powrót do casa particular na nocleg.

Dzień 15

Po śniadaniu wykwaterowanie i wizyta na Cmentarzu Santa Ifigenia, gdzie pochowani są członkowie rodu Bacardich, bojownicy o niepodległość kraju – w tym José Martí oraz, od niedawna, Fidel Castro. Wybierzemy się na degustację rumu do budynku fabryki należącej w przeszłości do rodziny Bacardich i zajrzymy do twierdzy El Morro, broniącej wejścia do Zatoki Santiago. Lunch, a następnie przejazd do najważniejszego sanktuarium Maryjnego na wyspie – El Cobre. Późnym popołudniem krótka wizyta na głównym placu w Bayamo i zakwaterowanie w casa particular. Kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 16

Po śniadaniu długi transfer do hotelu 4* all inclusive (lub lepszego) na wyspie Cayo Coco. Po drodze lunch. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 17

Czas wolny na plażowanie na jednej z najpiękniejszych kubańskich plaż oraz na korzystanie z hotelowych udogodnień.

Dzień 18

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w okolice Caibarién do dawnej cukrowni Marcelo Salado, w której urządzono Muzeum Przemysłu Cukrowniczego. Następnie wizyta w miasteczku Remedios (główny plac z najstarszym kościołem na wyspie) i przejazd do Santa Clara. Lunch w lokalnej restauracji i zwiedzanie miasta, którego zdobycie przez Che Guevarę zadecydowało o triumfie kubańskiej rewolucji. Zobaczymy Guevara Memorial (miejsce pochówku Che) i pomnik pociągu pancernego. Zakwaterowanie w casa particular lub hotelu, kolacja (dodatkowo płatna) i nocleg.

Dzień 19

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w kierunku Matanzas – miasta nazywanego „kubańskimi Atenami”. Wizyta w Castillo de San Severino, mieszczącym obecnie Muzeum Niewolnictwa; zdjęcia w historycznej XIX-wiecznej aptece, na głównym placu oraz przy pięknym Teatro Sauto, wzorowanym na Operze Mediolańskiej. Obiad w lokalnej restauracji i przejazd na snorkling na Playa Coral oraz na kąpiel w Cueva del Saturno. Transfer do hotelu 5* all inclusive w Varadero. Rozstanie z przewodnikiem.

Dzień 20-21

Wypoczynek na plaży, kąpiele w oceanie i basenach, korzystanie z hotelowych barów i programów animacyjnych. Przykładowe hotele: Melia Varadero, Grand Memories, Iberostar Laguna Azul, Iberostar Bella Vista. Za dopłatą możliwość wybrania się na wycieczkę katamaranem na rajską wyspę.

Dzień 22

Wykwaterowanie z hotelu do godziny 12.00. Transfer na lotnisko w Hawanie w zależności od godziny wylotu.

Uwagi:

W cenie wycieczki: 

Nie wliczone w cenę: 

CONTACT ET RÉSERVATIONS

Anna Jesionczak

Maciej Lopez

E-mail address: